Quantum Bilgisayarların Dünyasına Yolculuk

Bugünkü konumuzda son yıllarda adını sık sık duyduğumuz Quantum Bilgisayarları anlamaya çalışacağız.

2 temel soru ile başlayacağız konuyu anlayabilmek için 2 temel sorumuzun cevabını bulmaya çalışacağız.

Quantum nedir? Quantum bilgisayarı ne demektir?

Şuan kullandığımız bilgisayarlardan farkı nedir?

QUANTUM FİKRİNİN DOĞUŞU

Quantum, Latince ‘miktar’ anlamına gelen bir terimdir. Modern bilim anlayışına göre bir enerji veya maddenin mümkün olan en küçük birimi olarak tanımlanır. Aslında Rönesans dönemi İtalya’sına kadar dayanan Quantum, fizik teorisyeni Max Planck ’in 1900 yılında yaptığı çalışmayla modern bilim dünyasına adımlarını attı.

QUANTUM BİLGİSAYARLARI

Quantum bilgisayarını anlayabilmek için öncelikle,en basit çalışma prensibi ile normal bilgisayarların nasıl çalıştığını anlamaya çalışalım.Bilindiği üzeri Transistör  gelen elektrik akımı Elektronik devrelerde girişine uygulanan sinyali yükseltir. Böylece akım ve gerilim kazancı sağlar,kısacası elektrik ya vardır yada yoktur diyebiliriz.Bilgisayar dilinde BINARY SYSTEM (İkili Sistem) biz buna 1 veya 0 diyoruz.Bilgisayarlar üzerinde yaptığımız bütün işlemler 1 ve ya 0’a dönüşür.Bu 1 ve 0’lardan 8 tanesi bir araya gelerek bitleri oluşturur.8 bit yani bir karakter yazı bytlara,bytlar,kilobytelara,megabyte,gigabyte,terabyte diye katlanarak devam etmektedir.

Şimdi gelelim kuantum bilgisayarlarına. Bunlarda bildiğimiz klasik fizik paradigmamız tümüyle değişiyor. Quantum mekaniğinin ilgilendiği atom ve atomaltı çok küçük parçacıkların davranışlarına dayanıyor. Bu davranışları anlayabilmek oldukça zor. Çünkü o boyutlarda maddeler bazen parçacık gibi bazen de dalga gibi davranabiliyor. Uzayda bulundukları bir noktadan değil bulunma olasılığından söz edilebiliyor. Normal bilgisayarların en küçük bilgi birimi olan bitler ya bir 1 ya da 0 olabiliyorken, quantum bilgisayarların en küçük bilgi birimi olan qubit (kübitler) aynı zamanda 1 ve 0 olabiliyor. Bu da onların hesaplama gücünü katlayarak arttırıyor. Şimdi aklınıza takılan bir soru nasıl hem 1 hemde 0 olabiliyor basit olarak şöyle açıklanabilir quantum ana felsefesi bir madde örneğin: Elma masanın üzerinde ise sadece masanın üzerinde değildir elmanın masanın üzerinde olması bir olasılıktır elma her an başka yerdede olabilir.

KONTROL EDİLEMEYEN GÜÇ QUANTUM BİLGİSAYARLARI

Şuan Dünya’da kullanılan bütün bilgisayarları düşünün hepsinin çalışma gücü bir Quantum bilgisayarına eşit değildir tekrarlıyorum şuan kullanılan bütün bilgisayarlar bir Quantum bilgisayar gücünde değildir bu olağanüstü bir güc ama işte bunu kontrol edebilmek çok zor.Dolayısı ile tam anlamda bir Quantum bilgisayarının herşeyi ile hakim olduğumuz bir quantum bilgisayarına daha zaman var ama inanıyorum ki gelecek 20 yılın en önemli konularından bir tanesi Quantum Bilgisayarları olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir