MERKEZİ YERLEŞTİRME PUANI İLE YATAY GEÇİŞ REHBERİ

Herkese merhabalar arkadaşlar iyi kötü hepiniz üniversiteleri kazandınız kiminiz istemediği bölümde kiminiz istemediği şehirde veyahut yanlış tercih vererek istemediği bir üniversitede okuyor ve illa ki aklına geçiş yapabilirim miyim acaba geliyordur, evet doğru yerdesiniz çok rahatlıkla geçiş yapabilirsiniz. Peki ama nasıl?

  ÖSYM tarafından 2014 yılında üniversite öğrencilerinin tekrardan sınava girmesinin önüne geçmek için yapılan bir geçiş protokolü ek madde 1 diye ÖSYM sitesinden ’de kontrol edebilirsiniz?

Peki geçiş için hangi şartlar var çok basit geçmek istediğimiz program ile sınavdan aldığımız puan aynı veya yüksek olmalı kesinlikle 1 puan bile düşük ise geçiş işleminde bulunamazsınız. Konuyu daha iyi anlayabilmek için hem bir örnek hem de soru cevap şeklinde devam edeceğim.

Örneğin: Ahmet Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü kazandı Ahmet’in üniversiteye yerleştiği 2019 senesinde yerleştiği için Ahmet’in 2018 taban puanlarına bakması gerekir çünkü Ahmet 2018 taban puanlarına göre yerleşti diyelim Ahmet’in Puanı 385 Akdeniz Üniversitesinin de 384 1 puan fazla almış Ahmet bu durumda sıralamaya bakmaksızın Ahmet geçiş için evrak gönderebilir.

Soru1) Geçiş ne zaman yapabilirim?

Cevap1) Hazırlık dahi okuyorsanız 1 dönem beklemelisiniz 1.dönem yani bahar döneminde geçiş yapabilirsiniz (Ocak Şubat) 2.dönem yapabilirsiniz buda (Ağustos Eylül) aylarını kapsamaktadır.

Soru2) Myp ile geçiş yapmak istiyorum alttan dersim var geçebilir miyim?

Cevap2) Bana da en çok gelen sorulardan bir tanesi bu arkadaşlar myp ile geçişi ortalama ile geçiş ile karıştırmayalım bu tamamen farklı myp ile geçişte herhangi alttan dersinize bakılmaz isteseniz hiç okula gitmeyin aktif kaydınız olsun yeterli

Soru3) Sözel bölüm okuyorum Sayısal bir bölüme geçme şansım var mı?

Cevap3) Tabii ki de yeter ki puanınız tutsun.

Yazıyı daha fazla uzatmıyorum yorumlarda soru sorabilirsiniz çok fazla istek gelirse geçiş yapmak için hangi evraklar gerekli kontenjanlar nasıl belirlenir onun içinde bir yazı yazabilirim hepinize bol şans .

Bonus olarak önceden hazırladığım eski sınav sistemine göre hazırlanmış iki video var.

279 thoughts on “MERKEZİ YERLEŞTİRME PUANI İLE YATAY GEÇİŞ REHBERİ

 1. Hocam öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Ben 2018 yılında yapılan sınavda EA puan türünde 50,000 sıralama yaptım ve özel bir üniversitede ingilizce iç mimarlık okuyorum.Hazırılığı geçtim ama derslere gitmiyorum. Bölümümden memnun değilim ve İngilizce işletme istiyorum yıldız teknik veya istanbul üni de . hocam benim sorularım şunlar
  1. İkinci dönem de ders kaydımı yaptırmalı mıyım?
  2. Yazın yatay geçiş yaparken bir sorun yaşar mıyım? Sıralamalarım tutuyor birinin 70,000 birinin 80,000 ancak kontenjanlı olduğu için kafama takılan bu acaba yerleşebilir miyim?
  cevaplayabilirseniz çok sevinirim
  iyi çalışmalar

 2. Myp ile yapıcam yatay geçiş erciyes üniversitesi düşünüyorum online yapılacak dediler nasıl yapıcam

 3. Hocam Türkçe öğretmenliğine geçiş yapmak istiyorum başka bir üniversiteye. Benim puanın son yerleşen kişinin puanından 1 fazla yerlesirmiyim

   1. Hocam ben şuan 2.sınıfım sene sonunda başka üniversiteye merkezi geçiş puanımla 3.sınıf için geçiş yapabilirmiyim

 4. Hocam lisans 2. Sınıf 2. Öğretimde okuyorum. Yatay geçişle 1. Öğretime geçmek istiyorum. Bahar dönemi yatay geçiş yapamaz isem ekonomik nedenlerden dolayı bahar dönemi bırakıp seneye güz donemi için yatay geçiş yapabilir miyim?
  Acil yardım eder misiniz?

  1. evet siz yerleşirken hangi taban puanlarına baktıysanız tekrardan onlara bakıcaksınız

 5. Hocam merhabalar ben bilgisayar mühendisliği 6. senem ve yapamıyorum 7. seneden sonra da atılma var. Şimdi ilköğretim matematik öğretmenliğine geçsem 1. sınıftan mı başlayacağım tekrar yoksa fazla ders alarak daha çabuk okuma imkanım olur mu ? tabi bazı temel dersler aynı olduğu için muaf olunacaktır ?

 6. Hocam benim sorum üniversiteye bu sene kayıt yaptırdım yerleştirme puanım 188 ek puan ile 206 ben 188 yerleştirme puanı ile yerleştim merkezi yatay geçiş yapmak istiyorum ama geçeceğim bölüm en son 193 puan ile almış yerleştirme ek puanım tutuyor ama üniversiteye yerleşme paunım tutmuyor ek puanım ile merkezi yatay geçiş yapabilirmiyim hangisini değerlendirirler.

 7. Hocam merhaba bu dönem bitti ve kendi okulma yatay geçiş başvurusunda bulundum. 1 dersim FA ve 2 dersim FF çok araştırdım başarı durumu vs. Etkilemiyor hem yök kurallarında hem de okulun kendi kurallarında yazıyor ancak bunu öğrenci işlerine sorduğumda geçiş yapmak istediğiniz fakülte kalan dersleri sorun edebilir dedi bunun doğruluğu var mıdır yani okuldan okula fark eder mi? Bir de madem önemli değil not ortalamamız neden istiyorlar transkript?

  1. transkrip istemelerinin nedeni siz geçir yaptıktan sonra muafiyet durumunuz içindindir..

 8. Hocam merhaba. Ben bu sene bir üniversitede lisans kazandım. Özel sebebplerden dolayı evrak götüremedim. Ama e devletten kayıt yaptırabildim. Myp ile geçiş yapabilir miyim? Evrak sorun olur mu? Şuan götürsem bahar dönemi için geçiş sağlayabilir miyim?

 9. Hocam merhaba,
  Ben bahar döneminde Myp puanımla başka bir üniversiteye farklı bir bölüme geçecem. Fakat güz döneminde 10 adet dersimiz vardı ve bi takım olaylardan dolayı gidemedim devamsızlıktan kaldım ve dolayısı ile final sınavlarına girmiyorum bu yüzden sıkıntı yaşarmıyım?
  Birde hocam gideceğim üniversite myp başvuru tarihi bizim final sınavlarından çok önce başlıyor transkiprit vesaire evrakları göndermekte sıkıntı yaşarmıyım şimdiden çok teşekkürler ☺️

  1. evrakları gönderirken bunu belirtebilirsiniz işte transcript daha çıkmadı tarzı altan dersleriniz çok olur sadece başkada sorun olmaz

 10. Merhabalar hocam ben iktisat okuyorum ama normalde sayısal öğrencisiyim289 puanim sayisalda ama siralamam 310,000 olduğu icin mühendislik 300,000 barajına takildim ama puani 260 olan mühendislikler var ben oralara tercih yapabilirmiyim myp ile yaparsam alirlarmi ? Lütfen dönüş yaparsaniz hayatımdaki en önemli şey şuan bu şimdiden teşekkür ederim.

 11. hocam ben geçiş yapmak istiyorum 4 yıllık çocuk gelişiminden sınıf öğretmenliğine 1.dönemin sonunda geçebilir miyim bide tercih yaparken baktığım puanlara bakacağım değil mi yani bi önceki yıla

  1. yerleşirken universiteye hangi puanlara baktıysanız tekrardan onlara bakacaksınız…

 12. Hocam selamlar. Ben felsefe 1. sınıf öğrencisiyim. Mersin Üniversitesine yatay geçiş yapmayı düşünüyorum fakat bahar dönemi için kontenjan açmamışlar. 1. dönemi bitirip 2. dönem kaydımı dondurursam seneye güz döneminde myp puanıyla başvurabilir miyim ?

 13. Hocam kolay gelsin şuanda 1.sınıfım ve önümüzdeki ay bahar dönemi myp ile aynı bölüm farklı üniversiteye geçiş yapmak istiyorum sorularım şöyle;
  1-Benim puanım 243,** istediğim üniversite bölümü 215,** yerleşme ihtimalim nedir ?
  2-benim şuanda verdiğim dersleri orda birdaha almam gereklimi yoksa muafmı olurum ve alttan dersim olursa sorun olur mu alttan dersimi geçersem orda vermem şartmı?
  3-geçtiğim bölümde 10 ders var hepsi bende var ayriyeten 2 ders te fazladan alıyorum şuan geçiş yaparsam o fazla aldığım 2 dersten alttan aldığımda orda tekrar vermem gerekirmi?
  4-myp ile geçiş yapabilirmiyim bahar döneminde ve yaparsam da hiçbir not devamsızlık vs bakılıyormu ?
  5-aynı bölüme geçeceğim için 2.yarıyıldan başlamam gerekli değilmi yani baştan başlama söz konusu olur mu ?

  Teşekkürler

 14. Hocam merhabalar şimdi ben bu sene dikey geçişle bir üniversiteye yerleştim muafiyetler gerçekleşti 3.20 ortalamam var ve ben şuan hazırlık okuyorum. Türkçe bölüme geçmek istiyorum ama hangi puanla işlem yapılır o konuda bir bilgim yok ve üniversitede bölümün türkçesi yok mecbur başka bir üniversite olacak. Bu konuda bir bilgin varsa dönüş yapabilir misin?

  1. biraz karışık bir durum ama universiteye giriş puanınız geçerli dgs puanınız değil

 15. Güz dönemi derslere ve sınavlara girip bahar dönemi derslere ve sınavlara girmeyip başka okula geçiş yaptığımız zaman 1.sınıftam mı 2.sınıftam mı öğrenime başlarız (Not: A ümiversitesinin İktisat bölümünden B üniversitesinin işletme böşümüne geçmeyi düşünüyorum)

 16. bahar dönemi derslere ve sınavlara girmeyip başka okula geçiş yaptığımız zaman 1.sınıftam mı 2.sınıftam mı öğrenime başlarız (Not: A ümiversitesinin İktisat bölümünden B üniversitesinin işletme böşümüne geçmeyi düşünüyorum)

  1. 2.sınıftan başlarsınız ama altan dersleriniz çok olursa 2.sınıftan az veya hiç ders alamama gibi durmunuz olabilir…

 17. Hocam merkezi puan ile yatay geçişte, geçiş yapmak itediğimiz üniversitenin sınava girdiğimiz yılki taban puanı oluşmamış ise yatay geçebilme hakkımız var mı?

  1. bir sonra ki sene baz alınır diye biliyorum detaylı bilgi için universite ile görüşebilirsiniz…

 18. hocam puanım 240 aynı bölümü farklı şehirde okumak istiyorum geçiş yapmak istediğim okulun puanı 270 yapabilir miyim?

 19. hocam puanım 240 okudğum bölümün farklı üniversitesine gitmek istiyorum 270 puan ile alan üniversiteye geçiş yapabilir miyim?

 20. Merhaba hoca ben bitliste okuyorum kamu yönetimi 1.sınıf ögrençisim bölümüm 4yılık ben güz döneminde Şanlıurfa geçiş yapmak istiyorum ama puanım 2ögretime 5puan fazla yetiyor normal ögretim benden 5puan fazla sizce kabul edilermiyim normal ögretime?
  Hoca birde güz döneminde başvurmak istiyorum oluyormu bahar dönemi orda okumak için

  1. soruyu anlamadım 5 puan fazla ise puanınız geçebilirsiniz güz yada bahar ama puanınız 5 puan aşağındaysa geçemezsiniz

 21. Hocam ben manisa celal bayar üniversitesinde 2.öğretim inşaat mühendisliği okuyorum. İstanbul kültür üniversitesi %50 burslu tutuyor girdiğim seneye göre. Şuan birinci sınıftayım ilk dönem bitince geçiş yapabilirmiyim eğer yaparsam baştan mı başlıyorum? Şuan İngilizce okuyorum orada türkçe bölüme geçiş yapmak istiyorum bir sıkıntı olur mu?

  1. özel universiteler biraz farklı olabilir öncelikle orayı arayıp dersinizi anlatmanız gerekir..

 22. Hocam benim birkaç sorum olacaktı ben şuan makine mühendisliği okuyorum ama seneye 9 eylüle geçiş yapmak istiyorum orası 260 puanla kapatmış 27 kişilik kontenjan açacaklar benim puanım 282 sizce geçme şansım yuksekmi

 23. Hocam ben okul öncesi öğretmenliği 1.sınıfım bulunduğum yerden memnun değilim 1.dönem burada tamamlasam 2.dönem kaydımı yaptırıp hic gelmesem seneye myp ile yatay geçiş yaptığımda sorun olur mu ve 2.sınıftan başlar mıyım? Lütfen cevap verirseniz sevinirim

  1. geçiş yapabilirsiniz 2.sınıftan başlarsınız ama altan çok dersiniz olursa 2.sınıftan ders alamama yada az alma durumu olabilir yani sistemde 2.sınıfsınız ama 1.sınıftan dersleriniz olacaktır…

 24. Merhaba ben merkezi puanla yatay geçiş yapmak istiyorum puanım tutuyor fakat yine de bu sene üniversite sınavına girip denemek istiyorum eğer sınava girersem yatay geçiş yapacağım eski puanımı etkiler mi? sınava girmemem mi gerekiyor? ÇOK ÖNEMLİ CEVAPLANDIRIRSANIZ SEVİNİRİM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

   1. üniversite kaydım var şuan hazırlık okuyorum birinci sınıf için yatay geçiş yapmak istiyorum yapabilirim değil mi? bir de bir yerde okumuştum bölümü ingilizce eğitim veriyorsa gideceğimiz okulun hazırlık sınavını geçmek zorundaymışız bu doğru mu?

   2. Hocam iyi günler ben 2018 yılında hazırlıklı bir bölüme yerleştim bazı sebeblerden okula 2 ay sonra ara verdim bu senenin sonunda merkezi yatay geçiş yapmak istiyorum acaba yatay geçiş tarihlerinden önce kaydım silinir mi

  1. Hocam iyi günler ben 2018 yılında hazırlıklı bir programa yerleştim kesin kayıttan 2 ay sonra bazı sebeblerden okula bir daha gitmedim.Bu senenin sonunda myp ile baska bolume yatay gecis yapmak istiyorum suan e devlette ve yoksiste kayıtlı gozukuyorum sorum şu acaba merkezi yatay geçiş tarihlerinden önce kaydım silinir mi ?(

 25. Hocam merhaba. Ben ısubü de inşaat mühendisliği nde okuyorum.Şu anki okuduğum üniversitede 2. ögretimim myp ile 1.ögretime geciş yapabiliyormuyum

 26. hocam çok önemli lüten cevaplarmısınız.?
  benim puanım 254. İzmir’deki bi üniye geçmek istiyorum oranın puanıda 241 falan geçiş yapmam zor olurmu içim rahat değil hiç sizce olma ihtimali nedir.
  lütfen cevaplarmısınız.Teşekkürler…

 27. Ilahiyat okuyorum suan hazirlik sinifindayim. Ama bu sene hazirlik ta kalırsam onumuzdeki ağustos ayinda ya da eylulde 4yillik hazirligi olmayan bir ilahiyata gecis yapabilir miyim? Yoksa 2 yil ust uste hazirliktan kalmış mi olama lazim geçiş yapabilmem icin?

 28. Hocam merhaba iki sorum olacak
  1. Myp ile geçiş yapmak istiyorum ama puanım tutmuyor az bi farkla yine de denemeli miyim ?
  2. Puanımın yettiği yere hazırlığı olmayan ilahiyat bölümüne geçiş yapabilir miyim dersler nasıl olur

  1. puanın tutmuyorsa boşuna gönderme şuan 1.sınıf ilk dönem okudun geçiş yaptın başka bölümden başladın 2.sınıfa geçerken 1.sınıf 1.dönemde almadığın dersler altan alacaksın.

 29. Hocam ben ilahiyat hazırlık okuyorum başka bir şehre geçiş yapmak istiyorum devamsızlıktan kalsam bile seneye eylül ayındaki
  o geçecek olduğum universitenin muafiyete girme hakkım var mı ?

  1. muafiyete girme konusunda bir malumatım yok bunu geçiş yaptığın zaman eğer kabul olursa üniversite ile görüşmen gerekir

  2. İlahiyat hazırlıktayım hazırlıktan geçsem de kalsamda başka şehir ilahiyata ya da başka bölüme geçiş yapabilirimiyim hazrılık biter bitmez illa birinci sınıf ya da ya da yarım dönem okumama gerek var mı

 30. Hocam myp ile geçişte benim puanım tutuyorsa ve kontenjanda açılmışsa ben kesin giderim gözüyle bakabilir miyim? Cevaplarsanız çok mutlu olurum

  1. kesinlik yok ama ihtimal olarak diyelim ki puanın 340 bölümün taban puanı 300 üniversitede kontenjan açtı 15 kişi bu durum da %99 diyebilirim

 31. Hocam uluslararası ilişkiler ingilizce bölümünü kazandım ve hazırlık sınıfındayım. Bölümü kendi isteğim doğrultusunda yazmadım. Sene sonunda ingilizce zorunlu olmayan bir bölüme geçmek istiyorum myp ile yatay geçiş hakkımı kullanarak. Hazırlıktan kalırsam yatay geçiş başvurusu yaptığımda ret cevabı alma ihtimalim olduğunu söylediler. Seçip seçmemek üniversitenin insiyatifine mi bağlıdır? Puan sıralamasına göre mi sonuçlanır? Cevapladığınız için teşekkür ederim şimdiden:)

  1. hazırlıktan kalman geçiş yapman için engel değil yazıda link olarak paylaştığım ek madde 1 ösym açıklmasında yazıyor bu durum

   1. Hocam benim sorum faklı olacak. Öğrenim gördüğüm okuldan(lisans öğrencisiyim) 240tan 120sini vererek 2 yıllık diploma alabilir miyim. Alttan derslerim olmasına rağmen

 32. Merhaba sayın Sedat Hocam merkezi geçişle ilgili kafamı karıştıran tek bir soru kaldı. Bu sorunun açıklaması hakkında da kimseden açıklama duymadım. Hocam aynı bölümden aynı bölüme merkezi yerleştirme puanıyla geçebilirmiyim. Mesela Tarih bölümünden Tarih bölümüne geçebilirmiyim. Örneğin, Hacettepe Tarih bölümünden Giresun üniversitesi Tarih bölümüne ösym puanım tutması şartıyla geçebilir miyim??

  1. tabikide geçebilirsiniz aynı üniversitede aynı bölümün normal veya ikinci öğreniminede geçebilirsiniz

 33. Hocam ben hazırlık sınıfındayım. Bu sene kalsam da geçsem de myp ile yatay geçiş yapmak istiyorum. Geçmek istediğim bölümün açıklamasında,gerekli şartlar kısmında “7. Hazırlık sınıfı ve/veya eşdeğer yabancı dil sınavlarından başarı belgesi (hazırlık sınıfı
  bulunan diploma programı öğrencileri için)” bu yazı yazıyor. Hazırlık sınıfından kalırsam geçiş yapma durumu mümkün müdür?

  1. hazırlıktan kalırsanız sorun olmaz geçmek istediğiniz bölümde hazırlık varsa hazırlık okursunuz

 34. Hocam merhaba ben şimdi ebelik okuyorum sdü de vana geçiş yapmak istiyorym ama kafamda takılı iki soru var bizim bölümde ebelik esasları var şimdiki okulumda 2.dönem görüyoruz 16 kredilik ders ama vanda 7 ve 8 olmak üzere iki döneme bölmüşler ben şimdi oraya gitsem bu ders sıkıntı olur mu benim için birde ara dönemde gitsem kyk yurdunda kalıyorum ya oraya gittiğimde kyk yurdunda kalabilir miyim nasıl oluyor o iş

  1. Merhaba ben Türkiye de psikoloji bölümü okuyordum kıbrısa myp ile yatay geçiş yaptım.Tekrar Türkiye ye agno ile yatay geçiş yapabilirmiyim.

 35. Merhaba hocam 2013 yılında sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümüne başlayıp mezun oldum şuan ilahiyata başladım ama bölüm değiştirmek istiyorum ara dönemde, şimdi mesela paramedik gibi önlisans bir sağlık bölümüne geçiş yapmak istesem tyt puanımda ek puanlı yerleştirme puanımlamı tercih yapıcam yoksa normal tyt puanıyla mı yardımcı olur musunuz?

  1. ek puanlı yerleştirme puanı ile geçiş yapıcaksınız normalde zaten orayı tercih etmiş olsaydınız hangi puanınız baz alınıcaksa o puan türüne göre yerleşebiliceksiniz.

   1. hocam daha bahar dönemi yatay geçiş üniversitelerde daha önceden belli oluyor mu yoksa açılması için kurul mu toplanıyor ?

    1. bu durum üniversitelerde değişiyor bazıları her sene açarken bazıları 1 sene açıyor 1 sene açmıyor durum farklı biraz

 36. Hocam merhaba,ben YÖK’ü aradım ve 2019 Yks ye girdiğimi söyledim onlarda geçiş için 2019 taban puanlarına bakmam gerektiğini söyledi.Siz 2018 demişsiniz burda hangi Bilgi doğru ? Başvurulara da az kaldı cevap verirseniz çok sevinirim.

  1. hocam merhabalar yatay geçiş yaptım okulum bahar dönemi yatay geçiş acmasada gitme gibi bir ihtimalim var mi?

 37. Hocam hazırlık sınıfıyım myp ile başka bir üniversitede başka bir bölüme geçiş yapmak istiyorum. Hazırlıktan kalsam bile geçiş yapabilir miyim?

 38. Hocam bizleri bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler. Bilen arkadaşlarım da cevap verirse beni çok mutlu eder . Ben Paüde tekstil teknolojisi okuyordum vize haftası geldiğinde bazı sıkıntılardan dolayı memleketime Sakarya’ya döndüm . Myp ile OBP puanım kırılmadan geçiş yapabilirmiyim ? Yapabilirsen de ne zaman eğitime başlamış olurum . Cevaplarınız beni büyük sıkıntıdan kurtaracak hocam cevaplarınızı bekliyorum Allah razı olsun 🙏

  1. bahar döneminde geçiş yapabilrseniz 2.dönem yeni üniversitenizde olursunuz güz döneminde yaparsanız gelecek sene yeni üniversitenizde olursunuz

   1. Merhaba iyi günler , Güz dönemi derslere ve sımavlara girip bahar dönemi derslere ve sınavlara girmeyip başka okula geçiş yaptığımız zaman 1.sınıftam mı 2.sınıftam mı öğrenime başlarız

    1. 2.sınıf olursunuz ama altan dersleriniz çok olursa 2.sınıftan ders alamayabilirsiniz

 39. Bir kaç sorum olacaktı.
  Şimdi ben Akdeniz’e uzay Bilimleri bölümü okuyorum. Yaptığım tercih hatası yüzünden bura geldi. Ben şimdi Bilgisayar Mühendisliği bölümüne geçmek istiyorum puanım 285 tutan yerler var. Şimdi ben oralara ne zaman gidebilirim yani bu dönem bitti diğer dönem gidebiliyor muyum yoksa seneye mi gideceğim başvuruyu ne zaman yapabilirim? Bir de devamsızlık ile alakalı illa benim o derslere gitmeme gerek yok değil mi sadece orda okuyor olmam yetiyor değil mi sınavlara girmeme gerek yok değil mi? Bir de bahar dönemi için başvuru yapabiliyoruz değil mi?

  1. bahar döneminde kontenjan açmış ve puanının tuttuğu üniversitelere geçiş yapabilirsiniz devamsızlık sorun değil sınavlara girmemeniz sorun değil

 40. Hocam ben ilahiyat hazırlık okuyorum myp ile bahar döneminde sosyal bilgiler öğretmenliğine geçebilir miyim? Puanım tutuyor. Hazırlık okumam bir engel oluşturur mu.Kabul edilirsem direkt gidip 1.sınıfın 2.dönem derslerini mi alacağım? Eğer öyleyse 1.dönem dersleri nasıl olacak sonuçta ilk dönem görmedim o dersleri. Allah rızası için cevaplayın teşekkürler

  1. hazırlık okumanız engel değil 1.sınıf 2.dönem derslerini alacaksınız 1.dönem ki dersleri gelecek sene altan alacaksınız.

   1. Hocam ben şuan okan üniversitesi okul öncesi öğretmenliği okuyorum 2 yıllık sağlık alanına geçmek istiyorum okula hiç gitmesem ve devamsızlıktan kalsam yatay geçiş yaptığım okulda 1 den mi başlarım 2 den mi

   2. Peki hocam eger alltan alırsak ya da geciş yaparsak bölüm aynı veya degişikse ya da hazırlıktan hazırlıksız yere gidersek burs kesilir mi hocam

    1. evet altan ders kalma durumunda burs kesiliyor zaten kredi bile alsanız üniversite değişikliğinde krediniz dahi kesilir bunu bir dilekçe ile izah edip açmalısınız alttan dersiniz olduğunu için bursunuz krediye döner mi derseniz bu konuda bir malumatım yok dilekçe vereceğiniz kesin ama nasıl sonuçlanır onu bilemem

     1. Universite son sinifta yim ve su an okula gitmiyorum fakat okulu bitirmek istiyorum son senede yatay geçiş yapılmıyor ama merkezi puan yerlestirmesiyle aynı sınıf ve bölümden devam etmek için başvurabilir miyim buda olmuyorsa bana alternatif fikir sunabilir misiniz rica etsem son seneyi farklı universitede tamamlamak için

      1. sizin dediğiniz aslında farabi programına daha uygun şöyle myp ile geçiş yaptınız x universitesinin x bölümünde bilgisayar bilimleri dersi 5 kredi siz bu dersi AA ile verdiniz ama başka üniversitenin aynı bölümü aynı ders içeriklerine sahip bilgisayar bilimleri dersi 6 kredi kredi durumundan dolayı kalırsınız…

 41. Merhaba hocam şimdi sormak istediğim soru şu doğru mu anlamışım yardımcı olur musunuz myp ile geçişlerde sıralama değil o yıl ki tercih puanlarına bakıp tercih yapıyoruz geçişlerde değil mi? Birde vizelere girip girmeme yahut devamsızlık yapma hiç girmeme etkili değil. Birde bu süreçte kendi fakültemize herhangi bir bilgi vermenize gerek var mı?

  1. yok devamsızlık not durumunun bir önemi yok sadece geçerseniz bir dersten o dersin kredisi ve ders içeriği bir birine uyuyorsa o dersten muaf olursunuz geçmek istediğiniz üniversiteye istedikleri evrakları veriyorsunuz sadece başvuru için

    1. Merhaba hocam, ben şuan 4 yıllik bir bölüm okumaktayım 2.sınıfım fakat sevmiyorum kendi memleketimde 2 yıllik bir bölume gecmek istiyorum 2018 de yerlestim ama 2019da bidaha üniversite sınavina girdim tercih yaptim acikogretimden bi bolum.kazandim ama kayit yapmadim myp yaparken 2018 deki puanima mi bakicam yoksa 2019 mu ? Birde tyt puanim 290 gidecegim.yerin 270 %20lik kontejan acacaklar gecis yapma olasiligim.nedir simdiden cok tesekkurler 🙂

     1. dilekçe verirken 2018 puanı olduğunu 2018 yerleştiğiniz üniversitenin puanı gönderdiğiniz için sorun olmaz

  1. Yetenek sınavı ile alan üniversitelerin kriterleri başka oluyor google ek madde 1 yazıp orayı detaylı okuyabilirsiniz ama işiniz biraz zor

 42. Hocam geçiş yapmak istediğim üniversite 1 dönem okuma şartı istiyor.Benim sorum şu güz dönemi dersleri bittiği zaman yarıyıl bitmiş sayılır değil mi sorun çıkmaz? Hayati bir konu cevap verirseniz çok sevinirim.

 43. Okul birinciliğim vardı normalde hukuk gelmesi gerekiyordu ama gelmedi şuan psikoloji okuyorum ama okul birinciliği puanımla hala Erzincan hukuğa puanım yetiyor. 2.dönem myp ile geçiş yapabilir miyim okul birinciliği puanım sıkıntı olur mu. Umarım anlatabilmişimdir :))

  1. Şimdi okul birinciliğinin kontenjanları ayrı oluyor o konu hakkında pek bir bilgim yok yanlış yönlendirmek istemem ama beni dinlerseniz evrakları gönderin şansınızı deneyin birşey kaybetmezsiniz

  2. Hocam merhaba , okula devamsızlık yapıp gitmesem sene sonu myp ile geçiş yapacağım ama bütün derslerden kalmış oluyorum burs alıyorum bursum kesilmesin diye gidip sınavları veriyorum gitmesem de olur mu yani

 44. Hocam merhabalar ingilizce inşaat mühendisliği 1. Sınıf öğrencisiyim Hazırlıkta sene içinde başarısız oldum geçemedim Ama hazırlık yaz okulu şansını değerlendirip mühendislik bölümüne geçtim lakin geçememe ihtimaline karşı yazın güz dönemi myp ile türkçe bir bilgiayar mühendisliğine başvurdum 6. Asıl olarak kazandım.Lakin yaz okulundan geçince kazandığım türkçe bilgisyara gitmedim.Şimdi bahar dönemi için asıl istediğim ingilizce bilgisayar mühendisligine başvurmak istiyorum 1- Myp ile geçiş hakkım yandı mı 2-Eğer gitmediğim için yanmadi ise hazırliğım kabul edilir mi burda aldığım derslerin durumu ne olur 3-Okul kontenjan açmama hakkını kullanabilir mi hocam Saygılar

  1. Myp ile başvurdunuz kabul edildi ama kayıt olmadıysanız sıkıntı yok ama kayıt olduysanız sadece eski üniversitesize dönebilirsiniz.

   1. Yok hocam kayıt yaptırmadım sadece asil olarak kazandı gözüktü o zaman bu durumda hakkım hala mevcut

 45. İlahiyattan okul öncesi öğretmenliğine geçiş yapabilir miyim bahar döneminde? Puanım tutuyor ama sıralamam tutmuyor merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş yapmak istiyorum yardımcı olur musunuz?

 46. Geçiş için aktif öğrenci olmak gerekiyor fakat kayıt dondurunca pasif öğrenci olmuyor muyuz?

  1. aslında o durum şöyle bir üniversite kaydı gerekli sizinde bildiğiniz üzere kaydınız pasif dahi olsa e devlet üzerinden öğrenci belgesini görebiliyorsunuz siz yinede ben emin olmak istiyorum derseniz dikkatli bir şekilde ekmadde1 okumanızı tavsiye ediyorum

 47. hocam merhaba, ben tıp 1.sınıfım bölümümü sevmiyorum.odtü kimya mühendisliğine geçiş yapmak istiyorum puanım yeterli.ancak geçmek istediğim bölüm ingilizce.kabul alıp hazırlık sınıfından başlayabilir miyim? bir de myp ile geçişlerde harç ücreti mi ödememiz gerekiyor? cevaplarsanız sevinirim

  1. şimdi hazırlık olduğu için ara dönemde kontenjan açmayabilirler bahar döneminde kontenjan açarlar diye düşünüyorum yinede yanlış yönlendirmek istemem siz yinede bi sorun arayın hatta gidin üniversiteye birebir sorun

 48. Ben şimdi ebelik okuyorum ama ikinci dönem van 100.yıla geçiş yapmak istiyorum 1.sınıfım hani alım olur mu sizce yıl sonunu beklemeden direk 2. Dönem geçiş yapmak istiyorum

  1. bahar dönemi için kontenjan açmak zorunlu değil bu universiteye bağlı birşey açıp açmıyacaklarını genelde ocak ayında yayınlıyorlar takipte kalın

 49. Ben kimya mühendisliği 2.sınıfı bitirdim. Bu yıl 3.sınıf için kayıt yenileme yaptım fakat devam edemeyeceğim bazı sorunlardan dolayı. Seneye veterinerliğe geçiş yapabilir miyim? ilk girdiğim bölüm mühendislik olduğu için azami süremin geriye 4 yıl kaldığını ve 5 yıllık veterinerliğe geçiş yapamayacağımı söylüyor bazı arkadaşlar. Ek madde 1 yönetmeliğinde böyle bir şey yazmıyor. Geçebilir miyim? Geçince azami sürem yenilenir mi?

 50. Hocam ben merkezi puanla 2. Dönem ktu metalurjiden Sakarya uygulamalı bilimler metalurjiye geçmek istiyorum bu olur mu 1. Sınıftan devam değil mi sadece teknik resim dersi ktu de var gitmek istediğim unide yok
  Hocam merkezi puanla ocakta aynı bölümü farklı unide okuyabiliyormuyuz gecebiliyormuyuz yani

 51. Hocam ben elektirik elektronik muh 2 sinifim siirt veterinerlige gecmek istiyorum 2 donem gecis yapabilirmiyim

 52. Hocam ben 2019 girişiyim okula gidemedim ders kaydi yapip okulumu dondurdum bana sadece bahar dönemi için geçiş yaparsın dendi ağustos eylül arasi güz için yapabilir miyim? Okulun donması sorun olurmu

 53. Önlisans okuyorum 1. Sınıfı bitirdim 2 sınıf için hem güz hem bahar yılını dondurdum maküye bahar dönemi için geçiş yapmak istiyorum yapabilir miyim kayıt dondurdum için kayıt aktif mi sayılıyor yoksa okulda kaydın olmasi mi yeterli

 54. Hocam gitmek istediğim üniveristenin puanı 383 benim puanım ise 382 yine de başvuru yapma hakkım var mı?

  1. başvurunuzu yapın ama malesef puan eşit olması lazım bide unutmayın siz 2019 da yerleştiyseniz 2018 taban puanlarına bakıcaksınız

 55. Hocam merhabalar , ben bu sene eczacılık fakültesine girdim. Ama okuldan da bölümden de pismanım. Dil ve konusma terapistligine gecmek istiyorum. Okulu dondurursam yine de gecebilir miyim?

   1. Hocam lütfen cevap verir mişiniz benim yerlestirme puanım 332 Eskisehir teknik üniversitesi inşaat mühendisliği 322 puan sizce myp ile geçiş yapabilir miyim gelme ihtimali nedir 2. Dönem değil 1. Yıl bitince yapmayo düşünüyorum

 56. Hocam iyi günler öncelikle yardımcı olduğunuz için çok teşükkür ederim. Şuanda akdeniz üniversitesinin önlisans programında okuyorum ek madde-1 ile fırat üniversitesine geçeceğim kaç farklı bölüme başvuru yapabilirim mesela aynı üniversitenin hem otomotiv teknolojisi bölümüne hemde büro yönetimi bölümüne başvuru yapabilir miyim ?

 57. Bir defa merkezi yerleştirme ile geçiş yaptım.okudugum bölüm ön lisansti o bitti.Tekrar sınava girdim lisanta bir bölüme yerleştim okuduğum yerden memnun değilim tekrar merkezi yerleştirme ile geçiş yapabilme hakkım var mı? Cevaplarsanız çok sevinirim.

 58. Hocam ben 1 sınıf türkçe öğretmenliği özel ünüversitede okuyorum bahar döneminde mpy yatay geçiş yapabilrmiyim?
  Bide geçiş yapacağım ünüversite taban puanı 370,878 benim ise 370,757 geçiş yapabilirmiyim etkiler mi?

  1. şansınızı deneyin ama puan puana denk olması gerekiyor bide şunu unutmayın siz 2019 da yerleştiseniz 2018 taban puanlarına bakıcaksınız

 59. Hocam bu yıl myp ile baska üniversiteye farklı bölüme geçiş yapmak istiyorum. Taban puanina eşit ve biraz yüksek puanım ( en son yerleşen kişinin puanına eşit olup virgül olarak üsteyim) mümkün mü geçiş yapabilir miyim?

 60. Hocam ben edebiyat okuyorum ve bolume isinamadigim icin okula gitmiyorum devamsizliktan kalacagim guz doneminde myp ile yatay gecise engel teskil edermi

 61. Hocam ben ilahiyat hazırlık sınıfında okuyorum ve çok mutsuzum yarıyıl da myp sos bilg. Öğretmenliğine geçiş yapmak istiyorum
  1 yyu kontenjan acar mi
  2 devamsızlık yapsam bu durum yine gerçekleşir mi

 62. Hocam benim şu an kayıtlı olduğum üniversitenin ilk dönemi 26 ocakta biterken gitmek istediğim üniversite bahar dönemi başvurularını 24 ocakta bitiriyor.Bununla ilgili bir problem çıkmaz değil mi ? Cevap verirseniz çok sevinirim hayati bir konu.

 63. Ben bu yıl yerleştim hazırlık okuyorum ama şu an bırakıp dönmek istiyorum devamsızlıktan kalıcam bu yıl yinede seneye geçiş yapabilir miyim

 64. Merhaba deü iktisat(ingilizce) okuyorum hazırlığı geçtim 1. Sınıfım. Sadece 1 dönemi bitirip dönem sonunda deü ybs ye yatay geçiş yapabilir miyim puanım tutuyor.

 65. Hocam ben 2018 de yerleşimtim gitmek istediğim bölüm universite de 2018 de açıldı siz 2017 taban puanlarına bakın demişsiniz ne yapmamız gerekir.

 66. Hocam ben lisans fen bilgisi öğretmenliği 1 sinifim bahar dönemi için hatay mustafa kemal üniversitesine myp ile geçiş yapmak istiyorum. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi bahar döneminde kontenjan açar mi fen bilgisi öğretmenliği için bilginiz var mi?

   1. Hocam myp ile geçiş yapmak istediğim üniversitenin kontenjanı dolmamış puana bakarlar mı ??

   2. Hocam ben geçiş yapacam myp ile bursum kesilmez değil mi lütfen hocam yardımcı olursanız çok sevinirm

    1. burs kesilme durumu olabilir geçiş yaptığınıza dair kyk genel müdürlüğüne dilekçe gönderip tekrar açtırabiliyorsunuz

 67. Tıp fakültesinden eczacılığa geçeceğim ama geçmek istediğim üniversitede eczacılık 2017 de açıldı. Ben ise 2014 puanım ile tercih yapacağım. Olur mu dersiniz hoca

 68. Hocam ben ılahıyat hazırlıktayım ve çok üzgünüm okula gitmek istemiyorum ama dıyolar yatay geçiş yapacaksan bıle devamsızlık olmamalı yoksa Aktif öğrenci olamazsın geçişte yapamazsın doğru mu bu

 69. Hocam ben 2018 de yerleşim şuan ikinci Sınıfim merkezi yerleştirme puanı ile başka bolume geçiş yapmayı düşünüyorum. Hangi yılın taban puanına bakmam lazım 2018 mi yoksa 2019 yani bu sene yerlesesenlere mi bakmam lazım lütfen yardımcı olur musunuz acil…

  1. siz 2018 girişliyseniz demek oluyor ki 2017 taban puanlarına göre yerleştiniz misal 2019 girişli birisi 2018 taban puanlarına göre yerleşmiştir.

   1. Hocam ben 2018 de yerleşimtim gitmek istediğim bölüm universite de 2018 de açıldı siz 2017 taban puanlarına bakın demişsiniz ne yapmamız gerekir.

 70. Uludağ üniversitesinde çok fazla öğrenci yoğunluğu olduğunu duydum bu durum kontenjan açmalarını engellemez değilmi?(eğitim fakültesi için)

 71. Myp ile geçiş yapmayı istiyorum Akdeniz üniversitesinde bahar dönemi yatay geçiş hakkı var. Bu hak her bölümde mi oluyor

 72. Şimdi devamsızlığım var benim 2 yıllık okuyorum 1 yarıyılda myp le geçiş yapabilirmiyim aynı bölüm veya dengine

 73. Hocam merhabalar 1. Donemin sonunda mersin uniye geçmek istiyorum suanda bulundugum uniyi sevmiyorum ogrenci islerini aradigimda bana myp ile bahar yilinda 1. Donem sonunda ise dersim kalmadan vr obp min 2 nin ustunde olmasini soyledi benim myp ile geçme sansim yokmu oraya 2. Donem simdiden tesekkurler

 74. Bu geçiş işlemini nereden yapiyoruz okula gidip dilekçe falan mı veriyoruz bilgilendirir misiniz?

 75. Hoca deu makine mühendisiği kazandım fakat hazırlıkta 2.senem bu sene hazırlıkta devamsızlıktan kalsam türkçe eğitim veren bir okula yatay geçiş yapabilirmiyim

 76. Hocam merhaba ben bahar donemi ek madde 1 le gecis yapmak istiyorum Bazi uniler lisans alacaklarini demesine ragmen kontenjan listesi belirlemiyor kontenjanlar nasil olur benim puanim 12 puan daha yüksek geçiş yapmam lazim mutlaka.

  1. ilk dönem her uni kontenjan açmaz ama güz döneminde zorunlu puanın tutuyorsa için rahat olsun ama süreleri kısıtlı takipte kal

  1. Merabalar hocam ben şu an sosyal hizmet 1.sınıftayım myp ile sınıf öğretmenliğine üniversite bahar döneminde kontenjan açarsa geçebilir miyim? Teşekkürler.

 77. ben şu anda yerleştiğim bölüme gitmiyorum not ortalamam ilk dönem 0 gelcek ve devamsızlık yapmış olucam yatay geçiş yapacağım özel okula Merkezi yerleştirme puanım yatay geçiş için tutuyo geçebilir miyim devamsızlık ve not ortalaması etkiler mi

 78. Hocam farklı unide aynı bölümü okuyacağım merkezi puanla geçmeyi düşünüyorum derslere baktım benim şuan okuduğum bölümde sadece bir ders fazla yani geçeceğim unide bulunmuyor diğer dersler aynı geçip 2. Sınıftan devam edebilirmiyim

   1. Hocam benim suanki unide teknik resim var gideceğim yerde yok bu dersten burda kalsam ne olur orda muaf mi oluyorum

 79. Hocam merhaba şuan hazırlık sınıfındayım çok sevdiğim coğrafya öğretmenliğini tercih donemi yazacaktım ama çevremdekiler bırakmadılar bahar donemi atatürk üniversitesi coğrafya öğretmenliğine kontenjan açar mi acarsada 1.sınıfına geçiş yapabilir miyim .şimdiden teşekkür ederim

 80. Merhabalar. Mardin beslenme ve diyetetik 1.sınıfta okuyorum. Ben bahar doneminde farkli bir universiteye yatay geçiş yapabiliyormuyum ve bu sinav puanima goremi yada okul notlarıma goremi yapıyorum yardimci olursaniz çok mutlu olurum.

  1. Hocam ara dönemde diyelim ki başvuru yaptık fakat kabul edilmedik, güz dönemini evde bekleyip okula gitmeyip tekrar başvursak bi sıkıntı çıkar mı

 81. Myp ile geçiş yapmak istediğim üniversitenin taban puanına puanım yetiyor ama virgül sıkıntı yapar mı örn: üniversite: 252,31433 benim puanım 252,28029 geçiş yapabilir miyim?

 82. Hocam ben bahar döneminde yatay geçiş başvurusu yaptım ama çıkmadı güz döneminde tekrar başvuru yaapabilirmiyim

 83. Ben şuan inşaat mühendisliği 1. sınıf okuyorum ocakta başka üniversiteye geçiş yapmak istiyorum ama hazırlık zorunlu orada ve ben hazırlıl okumadım bu durumda ne yapmam gerekir ?

  1. hazırlık zorunluysa mecbur hazırlık okumalısınız tam kesin olmamakla birlikte benim bildiğim ocak ayında hazırlığı zorunlu bölümler geçiş için kontenjan açmaz ama siz yinede araştırın okulu arayıp bilgi almak istediğinizi iletiniz…

 84. Önümüzdekı yıl sınıf öğretmenliğinden türkçe öğretmenliğine geçiş yapmayı düşünüyorum iki bölümün bir çok ortak dersi var türkçe öğretmenliğine geçtiğimde sınıf öğretmenliğinde aldığım ortak derslerden (inkılap tarihi vs.) Muaf olacakmıyım?

 85. Hocam myp ile geçişlerde sadece taban puanımızlamı geçiş yapabiliyoruz yoksa okul puanıda dahil ediliyormu ?

  1. Ben şuan bahar dönemini Giresun Üniversitesi nde okumak istiyorum 1 dönem Ankara da okuyup bahar dönemini Giresunda okuyabilirmiyim

 86. Bu sene lisans birinci sınıf öğrencisiyim bahar dönemi merkezi puanla yatay geçiş yapmak istiyorum 1. Sınıfı bitirmeden yatay geçiş yapamazsınız diyorlar doğru mu bir de okula gitmeyip devamsızlık yapsam da dahi bahar döneminde yatay geçiş yapabilir miyim

  1. isterseniz okula hiç gitmeyin sadece kaydınız olması yeterli birinci dönemin sonunda geçiş yapabilisiniz.

 87. Hazırlık bitirdim şu an 1. Sınıf alkü bilgisayar mühendisliği okuyorum.2018 yılında yerleştim ve o sene bu bölüm yeni açılıyordu yerleşme puanım 353 ve cbü ikinci öğretim bilgsayar müh. puanı 329 myp ile geçiş yapabilir miyim 1. Dönem

 88. Kendi okulumda hazırlık okudum ve geçtim ama yatay geçiş yapacağım diğer okulda hazırlık sınavını geçemezsem aynı bölümün Türkçesini seçebilir miyim?

  1. myp ile geçiş hakkınız bir seferdir eğer geçiş yapıp beğenmezsenin sadece eski universitenize dönebilirsiniz

 89. Ben 4 yıllık bir bölüm okuyorum myp ile başka üniversiteye geçmek istiyorum fakat geçmek istediğim üniversite zorunlu hazırlık dersi veriyor. O üniversiteye geçtiğimde kaldığım yerden mi devam edecem yoksa hazırlığı okumak zorundamıyım?

  1. hazırlık zorunlu ise hazırlık okursun adı üstünde zorunlu seninde o eğitimi alman lazım

 90. Hocam birinci yıl kyk burs çıktı hazırlık okurken fakat hazırlıkta kaldım myp ile yatay geçiş yaparsam bursa tekrar başvurup hak kazanabilir miyim LUTFEN CEVAPLAYIN HOCAM SIMDIDEN TESEKKURLER

  1. bu başka bir konu tekrar dilekçe vermem lazım biraz uğraşmalısın tam nasıl bir prosedür var bir bilgim yok

 91. Hocam bu sene sıralama tutmaz diye yazmamıştım ama istediğim üniversitenin sıralaması bu sene düşmüş geçiş yapabilirmiyim

 92. Hocam aynı bölümler arası geçişte 1. Sınıftan mı başlatılır?(örneğin;2. Sınıf dan 3. Sınıfa geçen bir öğrenci aynı bölüm farklı üniversiteye geçtiğinde 1. Sınıftan mı başlar, 3. Sınıftan devam mı eder?)

 93. 2016 girişliyim uzattım okulu tek dersim kaldı 2 yıllık okudum 4 yıla geçiş yapabilir miyim uzattığım için sıkıntı olur mu

   1. Ben 4 yıllık bir bölüm okuyorum myp ile başka üniversiteye geçmek istiyorum fakat geçmek istediğim üniversite zorunlu hazırlık dersi veriyor. O üniversiteye geçtiğimde kaldığım yerden mi devam edecem yoksa hazırlığı okumak zorundamıyım?

 94. Kazanmama rağmen hiç gitmesem sınavlara falan girmesem yine de yatay geçiş yapabilirmiyim?

 95. Hocam 2019 senesinde yerlestiysem 2019taban puanına bakmam gerekmiyor mu? Madde 1 de öyle diyor. Siz 2018 verileri diyorsunuz

  1. siz yerleşirken hangi taban puanlarına göre yerleştiyseniz ona göre geçiş yapabilirsiniz.

   1. Hocam ilk senem benim bahar döneminde yatay geçiş yapmak istiyorum diyelimki yaptım ilk dönemin notlatı ne olacak ? Noluf cevaplayın

 96. 1.dönemi okuyup geçiş yapabilir miyim yani 2.dönem gitmek istediğim okulda okuya bilir miyim? İlla 1 yıl beklemem mi gerekiyor? Her okul ocak_şubatta alım yapıyor mu? Allah rızası için cevaplandırın

  1. 1 yıl beklemenize gerek yok bahar döneminde geçiş yapabilirsiniz ama bahar döneminde kontenjan açmak zorunlu değil bazı üniversiteler açmayabiliyor ocak ve şubat aylarında açıklama yapıyorlar.

    1. şimdi bahar döneminde öğrenci almamalarının nedeni genellikle uğraşmak istemediklerinden ötürü çünkü yılın ortasında geliyor ve hiçbir şey bilmiyor ne biz sorun yaşayalım nede öğrenci mağdur olsun kafasıyla hareket ediliyor yani sizinde dediğiniz üzerinde durmakla olucak iş değil…

 97. 2016 yılında üniversite okurken MYP ile geçiş yaptım daha sonra bu sene mezun olmadan kaydımı sildirdim.Üniversite sınavına girip tekrar bir üniversite kazandım şu an tekrardan MYP ile geçiş yapabilir miyim ?

 98. 2 yıllık bölüm kazandım fakat gitmiyorum bahar döneminde yatay geçiş yapabilir miyim?

 99. 4 yillik bi bolume yeni yerlestim 2 yillik onlisans saglik bolumlerine puanim tutuyor gecis yapabilirmiyim myp ilep

   1. MYP ile mühendislikten veterinerliğe geçiş yapmak istiyorum. Ama kontenjan vb. Durumlardan dolayı olmaması ihtimaline karşın YKS sınavına da gireceğim. Sınav sonrası tercih yapmam; yatay geçişime engel olur mu?

      1. İsterseniz hiç gitmeyin sorun olmaz myp ile geçişte kaydınızın olması yeterli

      2. Hocam güz döneminde bütün üniversiteler kontenjan açmak zorunda oluğunu biliyorum ama başvuru sınırımız var mı ünilere ? Ben inşaat mühendisliği öğrencisiyim ve puanımım yettiği bütün bilgisayar mühendisliklerine başvurmak puanı en yüksek olanada gitmek istiyorum Birden fazla üniversitede başvuru kabul edilirse(puanım tutup yerleşme hakkı olursa) kayıt yaptırırken başka yeri kazanıp gitmedim diye sorun yaşar mıyım ? Şimdiden Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir